thephotographer.co.il

מצלמה דיגיטלית לילדים- לזה התכוונו כשאמרו מצלמה לכל גיל


מצלמה דיגיטליתנראה שאנחנו מוקפים במצלמות- בכל טלפון נייד, טאבלט, ובקרוב גם במברשות שיניים ומסרקים.
עם זאת, כדי ללמוד לצלם צריך ציוד "טיפה" שונה, וכידוע הלמידה הטובה ביותר היא מילדות

דיגיטאלי זה שביר

הרלוונטיות של השאלה הזו יורדת משניה לשניה, אבל בואו נחליט שניה על הרכיב הקולט. בלי שנהיה יותר מידי מודעים לתהליך, כולנו החלפנו סנסור- כמעט 98% מן המצלמות לשימוש ביתי בעולם מושתתות על טכנולוגיית ה-CCD. הסנסור הזה, שהפך למילה נרדפת ל"מצלמה דיגיטאלית", הוא זול ודי "בסדר" מבחינת הפרמטרים הטכניים שלו. לכן במקרה של מצלמות "ראשונות", ובייחוד לגילאים שלפני 12, זוהי הברירה הטבעית.

שתי הסתייגויות מההגמוניה של ציוד צילום מושתת CCD:

מהירות קריאה- מצלמה דיגיטלית לילדים היא בדרך כלל האופציה הזולה ביותר, וכאן יש בעיה עם הסנסור והאלקטרוניקה שגורמת לו לפעול. סנסורים של אביזרי צילום זולים יותר הם בהכרח הרבה יותר איטיים. זוהי הפגיעה העיקרית בחווית הצילום, ומה שקצת מקשה על רכישת יכולות צילום בסיסיות כמו "תפיסת הרגע" (ה-decisive momentהמפורסם של הנרי קרטייר ברסון).


מצלמה דיגיטלית לילדים
(וכמובן שלא רק כאלו שפועלות על CCD) נוטות לצרוך לא מעט אנרגיה, ללא מקורות כוח מתאימים. סוללות נטענות חלשות, או גרוע מכך, שתי סוללות AA, בדרך כלל פשוט לא עושות את העבודה. ההמלצה שלנו- אם כבר הולכים על האופציה הזולה יותר, לקנות מצלמה מופעלת AA ובנפרד לקנות לפחות 4 סוללות AA נטענות חזקות (לפחות 2400 ויותר).

חשוב להדגיש שדווקא בעולם לימוד הצילום המקצועי ממשיך להתקיים מעוז מצלמות הפילם. צילום פילם, לפחות לגישתם של חלק מן ה"תיאורטיקנים", מאפשר שליטה טובה יותר על יסודות הצילום וחיוני כיכולת בסיס (קצת כמו המהנדסים בחלק ממוסדות הלימוד המסורתיים יותר, שעדיין נאלצים ללמוד שרטוט ידני).

עם זאת, ההמלצה שלי היא, במיוחד במקרה של
ציוד צילום לילדים, היא להסתכל לעתיד- צילום דיגיטאלי מאפשר יותר, לא פחות, עריכה ומשחק פוסט. פשוט אין טעם לוותר על מיומנויות בסיסיות ונדרשות מאוד כמו איזון WB וצללים רק בשם אידאל הפיתוח הידני.


אופטיקה רבותי, אופטיקה

אביזרי צילום דיגיטאליים שיפרו את החיים של כל צלם באשר הוא. הבעיה היא שיצרני אביזרי צילום מפציצים אותנו במידע טכני, בדרך כלל לגבי היכולות הדיגיטאליות וה"חדשות" של מצלמות. רובנו לא מבינים הרבה באופטיקה הבסיסית. אולי מדובר ב"טעות שיווקית", אבל אם נזכור שהאופטיקה הישנה והטובה ממשיכה להיות יקרה (בעוד רכיבי החומרה האלקטרונית מגיעים למחירי רצפה), סביר יותר שמדובר בהטעיה מכוונת של יצרניות ציוד הצילום המובילות.

אל תטעו- האלקטרוניקה לא פחות חשובה. מצלמה דיגיטלית עם סנסור גדול יותר ומערכת עיבוד מהירה יותר תצלם טוב יותר. אבל כל אלקטרוניקה לא מחליפה את איכות האופטיקה. יתרה מזאת, יסודות הצילום ממשיכים להיות אותם יסודות: מיסגור (framing), פיקוס (focusing), עומק שדה, אורך עדשה. אי אפשר ללמוד את היסודות הללו בלי אופטיקה מתאימה. מצלמות דיגיטאליות לילדים חייבות להיות בעלות אופטיקה מתאימה.

בניגוד למרבית הדגמים הקיימים בשוק, דווקא במקרה של מצלמות דיגיטאליות לילדים, אם המטרה היא להקנות יכולות צילום בסיסיות, הייתי ממליץ על עדשה נורמאלית. (עדשה נורמאלית= עדשה שאינה מגדילה או מקטינה.

אורך המוקד הדרוש תלוי בגודל הסנסור: בסנסורים גדולים, בגודל של הפילם הארכאי, 35מ"מ, מדובר באורך מוקד של 55מ"מ. ברוב המצלמות הדיגיטאליות הסנסורים הרבה יותר קטנים, ולכן גם אורך המוקד הנדרש).

מצלמה דיגיטאלית לילדים אין פירושה איכות גרועה- כדי להקנות יסודות צילום הייתי ממליץ על אופטיקה בסיסית טובה, עדשה נורמאלית, קולטן CCDבאיכות בינונית ומעלה, כל זאת על חשבון אובססיה מוגזמת לגבי יכולת ההפרדה (מגא-פיקסלים).

 06/12/2013    המאמר עודכן בתאריך 06/12/2011    thephotographer.co.il
פורום צלמים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר thephotographer.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קהילת צלמים - בואו הצטרפו
Copyright © 2020 thephotographer.co.il כל הזכויות שמורות
אתר צלמים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום צילום
מחפשים ציוד צילום? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם צלמים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!